تبلیغات
علمی_آموزشی

علمی_آموزشی
ذهن برتر  
نظر سنجی
نظرتون درباره ی مطالب این وبلاگ چیست؟large-narenji_ir.jpg

قابل توجه علاقه مندان ساعت های فانتزی: آقای mark newson از کمپانی Atoms561 برای تکمیل کلکسیون ساعت های شما طرحی جدید ارائه داد. این ساعت که در محفظه ای کریستالی تعبیه شده است نسبت به تغییرات دمای محیط اطرافش حساس است. به این صورت که به ازای تغییر هر یک درجه سلسیوس , این ساعت برای 2 روز کار کردن شارژ می شود.

برای این طرح کپسول کوچکی که حاوی نوعی گاز و کلرید اتیل است در نظر گرفته شده است.به ازای افزایش و یا کاهش یک درجه ساسیوس , گاز محتوی منبسط و یا منقبض شده و فشار آن می تواند پاندول ساعت را به حرکت وادار کند. در تنظیم زمان این ساعت بشر هیچ گونه دخالتی نخواهد داشت. پس سعی نکنید با بردن این ساعت در فریزر و یا کنار شومینه دمای اطرافش را تغییر دهید . نه تنها نمی توانید سرعت پاندول آن را کنترل کنید بلکه ساعت فانتزی زیبای خود را در اثر انفجار کپسول گازش از دست خواهید داد! 

[ پنجشنبه 14 شهریور 1392 ] [ 11:01 ق.ظ ] [ امیر حسین معبودی ]1. یک راه حل ساده برای کشیدن خطوط مستقیم بدون خط کش
constrained ball

برای کشیدن خطوط صاف و مستقیم اولین ابزاری که به شما پیشنهاد می شود و یا به ذهن تان می رسد خط کش است اما Constrained Ball مفهومی تازه از خط کش و کشیدن خطوط مستقیم بیان می دارد.

Constrained Ball در واقع یک ایده خوب و در عین حال ساده برای کشیدن خطوط است که کافیست مداد یا خود کار خود را در شکافی که تعبیه شده قرار داده و به کمک چرخ کوچکی که زیر آن قرار دارد در یک مسیر مستقیم خط خود را رسم نمایید . نمونه دیگری از آن هم وجود دارد که دارای یک صفحه نمایش کوچک است که میزان خط کشیده شده را هم به نمایش می گذارد . شاید بتوان گفت با تولید و عرصه این محصول دیگر خط کش اولین وسیله نباشد که به ذهن شما خطور کند.

عکس ها نمونه اولیه این محصول ساده و در عین حال کار بردی را نشان می دهد.
[ پنجشنبه 14 شهریور 1392 ] [ 11:00 ق.ظ ] [ امیر حسین معبودی ]
به همت مخترع ایرانی
ربات انسان‌نمای فوتبالیست با قابلیت ویژه ساخته شد

خبرگزاری فارس: ر‌بات انسان‌نمای فوتبالیست با قابلیت‌های بالا توسط مخترع ایرانی طراحی و ساخته شد.


مجتبی كریمی، مخترع این ر‌بات در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس گفت: این ر‌بات انسان‌نما از یك سیستم پردازش تصویر و موقعیت‌یابی بهره برده است. 
وی افزود: این ر‌بات دارای سیستم برنامه‌ریزی میكروكنترلر برای كنترل حركت‌ها و موتورهای استفاده شده است. استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای پیاده‌سازی حركات ربات از دیگر قابلیت‌های این ربات است. 
كریمی تصریح كرد: این ربات انسان‌نما به كمك این میكروكنترلرهای خود حركات خود را در زمین بازی كنترل می‌كند و با استفاده از این الگوریتم‌ها این حركات را در فوتبال پیاده می‌كند. 
وی گفت: این ربات با كمك سیستم موقعیت یابی خود، موقعیت‌ها را در بازی تشخیص داده و طبق آن عمل می‌كند. 
كریمی خاطرنشان كرد: تاكنون نمونه‌هایی از این ربات انسان‌نما ساخته شده و توانسته جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد.


[ پنجشنبه 14 شهریور 1392 ] [ 10:55 ق.ظ ] [ امیر حسین معبودی ]

 ربات هلیكوپتری فوق هوشمند مین‌یاب با قابلیت موقعیت‌یابی توسط یك مخترع ایرانی ساخته شد.

مجتبی كریمی، مخترع ایرانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس گفت: ربات هلیكوپتری در سطح كوچك با ابعاد 40 در 50 سانتی‌متر طراحی و ساخته شده است. 
وی افزود: این ربات قادر است ارتفاع خود را تنظیم كند كه این كار را بعد از فشردن كلید Start روی خود در سطح مورد نظر انجام می‌دهد. این ربات در یك زمین و مساحتی كه كاربر به آن می‌دهد شروع به جستجو می‌كند. 
كریمی تصریح كرد: یافتن مین‌ از طریق این ربات توسط یك سنسور فلزیابی كه زیر مین‌های به كار رفته در زمین است انجام می‌شود. 
وی گفت: این ربات سیستم تشخیص دمای محیط نیز دارد و میزان غلظت هوا و دودهای شیمیایی را تشخیص می‌دهد.این سیستم به كمك سنسوری كه روی آن نصب شده می‌تواند خودش را با شرایط محیط سازگار كند. 
كریمی افزود: سیستم دیگری كه این ربات از آن برخوردار است سیستم موقعیت‌یابی است كه روی آن نصب شده است كه این سیستم آن با همه سیستم‌های كره زمین مطابقت دارد. 
وی خاطرنشان كرد: روی ربات یك قطب‌نمای دیجیتالی برای تعیین موقعیت مین‌ها نیز نصب شده است كه ربات به كمك آن هیچ موقع گم نمی‌شود و نیز به علت اینكه ربات روی زمین نیست امكان خطا در آن صفر است. 
كریمی گفت: سیستم باتری این ربات طوری است كه باعث می‌شود ربات بیش‌ترین بهره را از آن ببرد. این ربات در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد و هنوز به تولید انبوه نرسیده است.

[ پنجشنبه 14 شهریور 1392 ] [ 10:51 ق.ظ ] [ امیر حسین معبودی ]

 بهرخ خوشنویس استاد ایرانی دانشگاه كالیفرنیای جنوبی با اختراع رباتی كه می‌تواند در مدت ‌24 ساعت ساختمانی به مساحت ‌200 متر مربع را بـدون دخالت هرگـونه نیروی انسـانی از پایه بنا كند، صنعت ساختمان سازی جهان را در آستانه انقلابی نوین قرار داده است.

making home

  خوشنویس خود از این فناوری به عنوان بزرگترین دستاورد بشری در زمینه ساخت‌ و ساز پس از احداث دیوار بزرگ چین یاد می‌كند؛ البته باید نظر گزارشگر نشریه آلمانی «اشپیگل» را پذیرفت كه واژه «ساختن» تعبیر چندان مناسبی برای توصیف تكنیك ابداعی نیست. زیرا كاری كه ماشین خوشنویس می‌كند، هیچ شباهتی با آنچه امروزه در محل كار ساختمان می‌گذرد، ندارد. ماشین ساخته شده، ‌550 سال پس از اختراع صنعت چاپ كتاب، آغاز عصر چاپ «خانه» را نوید می‌دهد.

دكتر خوشنویس، استاد ایرانی مقیم كالیفرنیا در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگار سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: ‌هدف نهایی این تحقیقات، دستیابی به توان ساخت خانه‌ای به مساحت ‌200 متر مربع، طی مدت یك روز، بدون دخالت هرگونه نیروی انسانی است كه امیدواریم تا یك سال آینده به این هدف دست یابیم.

وی با اشاره به اعلام آمادگی یكی از موسسات تحقیقات معماری كالیفرنیا در ساخت یك سازه خشتی با استفاده از این تكنیك، خاطرنشان كرد: نمونه آزمایشگاهی كوچك این ربات می‌تواند به تنهایی و بدون دخالت هرگونه عامل خارجی یك قطعه دیوار كاملا صاف با ابعاد ‌30×150 سانتیمتر و به ضخامت ‌30 سانتیمتر تولید كند و هیچ دلیلی وجود ندارد كه نمونه بزرگتر این ربات نتواند سازه‌هایی با مقیاس خانه‌های موجود ایجاد كند.

خوشنویس درباره ساز و كار سیستم ابداعی كه آن را Contour Crafting (ساخت پیرامونی) نام نهاده، گفت: نحوه عملكرد ربات به این صورت است كه ابتدا بتن مخصوص خود را كه می‌تواند تركیب مایعی از گچ، خشت، بتن معمولی،‌ پلاستیك یا حتی ذرات چوب با تركیبی چسبنده باشد، به صورت خمیری مایع در می‌آورد.

سپس براساس فرمان رایانه، این خمیر را از طریق دریچه نازل خود در نقاط تعیین شده قرار می‌دهد. این لایه بتنی به سرعت سخت می‌شود و بدین ترتیب ساختمان لایه به لایه بالا می‌آید.

وی در ادامه این گفت‌وگو با ایسنا، خاطرنشان كرد: در این پروسه، ابتدا سطوح خارجی شكل می‌گیرد و سپس داخل آنها پر می‌شود. به بیان دیگر ابتدا محیط شكل هندسی چاپ شده و سپس بخش داخل آن با بتن انباشته می‌شود. محل‌های مربوط به كابل‌ها و كانال‌ها نیز خالی می‌ماند .این مهندس ‌53 ساله ایرانی تصریح كرد: ربات ابداعی قادر است تمام اجسام سه بعدی را با هر شكل دلخواه از جمله مكعب‌ها، جعبه‌ها، بطری‌ها، سیلندرها، حلقه‌ها یا دیسك‌ها ایجاد كند. البته ربات همان چیزی را می‌سازد كه معمار قبلا در برنامه رایانه‌ای ساختمان (CAD) طراحی كرده است به گفته وی، در عصر «ساخت پیرامونی»، ساختمان سازها به غیر از محدودیت‌های قوانین مربوط به استاتیك هیچ محدودیتی نخواهند داشت. این فن جدید ساخت هر شكلی را امكان پذیر می‌كند، در حالی كه هزینه این روش به هیچ وجه گران‌تر از شیوه‌های رایج نخواهند بود؛ بدین ترتیب تولید انبوه و سری سازی خانه‌ها با اشكالی متنوع، همانند تولیدات تك ساخته و سفارشی، به سهولت انجام خواهد شد.

خوشنویس تصریح كرد: با استفاده از این فناوری می‌توان شهری همانند بم را در عرض چند هفته از نو ساخت. یك ردیف از این رباتها می‌توانند همزمان چندین محله شهر را بازسازی كنند. البته كاربردهای این فناوری به احداث ساختمان محدود نمی‌شود بلكه با استفاده از آن می‌توان نسبت به ساخت سریع جاده در بسترهای مناسب نیز اقدام كرد.

making home

وی درباره مزایای جایگزینی رباتها در فعالیت‌های ساختمانی، گفت: با جایگزینی سیستم‌های رباتیك، انسان‌ها بجای آنكه وقت خود را صرف كارهایی كنند كه از عهده ماشین‌ها بر می‌آید، قوه فكر و خلاقیت خود را به كار می‌گیرند و با رواج این دستگاه‌ها هزینه ساخت و ساز به شدت كاهش می‌یابد، چرا كه بخش بزرگی از هزینه دستمزدها و همچنین سرمایه‌های هنگفتی كه در پروژه‌های دراز مدت به هدر می‌رود، حذف می شوند.

به زعم وی، كمك به بهبود محیط زیست و كاهش گرد و خاك و آلودگی‌های صوتی از موارد دیگری است كه نباید از نظر دور داشت. خصوصا با توجه به این كه این دستگاهها قادر خواهند بود همانند رباتهای صنعتی مورد استفاده در كارخانجات، قطعات پیش ساخته مورد نیاز را به محل كار منتقل كرده و حتی پیش از بتن كاری، میلگردهای مورد نیاز بتن آرمه را تعبیه كنند.

خوشنویس در عین حال تاكید كرد: ایده چاپ سه بعدی، ابداع جدیدی نیست و چنین روش‌هایی از حدود ‌15 سال پیش تحت عنوان «نمونه سازی سریع» (Rapid Prototyping) در سایر زمینه‌های صنعتی رواج دارند. در این روشها، رباتها با استفاده از داده‌های رایانه‌ای با روی هم گذاشتن لایه‌های پلاستیك یا پودر فلزی، اجسام كاملی می‌سازند.

وی در خاتمه خاطر نشان ساخت كه تا كنون شش روش «نمونه سازی سریع» (RP) به مرحله تجاری رسیده كه یكی از آنها با عنوان SIS هم از اختراعات من است كه توسط یك شركت آلمانی لیسانس شده است. اشكال روشهای موجود این است كه همگی از لایه‌های بسیار نازك با ضخامت ‌1/0 تا ‌3/0 میلیمتر استفاده می‌كنند، ولی با استفاده از تكنیك ساخت پیرامونی می‌توان لایه‌های بسیار ضخیم با كیفیت سطح تا حد ‌2 میكرون تولید كرد و تنها روشی است كه می‌تواند در مقیاس‌های بزرگ مورد استفاده قرار گیرد.

 


[ پنجشنبه 14 شهریور 1392 ] [ 10:50 ق.ظ ] [ امیر حسین معبودی ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب